קרצית הכלב החומה (Rhipicephalus sanguineus) –מלווה לא רצויה שלעיתים מתגלה על חיית המחמד. מעבר לנוכחותה המטרידה קרצית הכלב עלולה להיות נשאית של טפילי דם שונים אשר גורמים לקדחת קרציות – מחלה אשר עלולה להיות קטלנית. טפיל הדם הנפוץ בישראל הינו Ehrlichia canis אך ישנם גם טפילים נוספים אשר יכולים לגרום למחלה.

במקרה של הדבקה בקדחת קרציות הנגרמת ממחלת הארליכיה - לאחר תקופת דגירה (תקופה בה לא יופיעו סימנים) אשר נמשכת מספר שבועות הכלב יעבור לשלב האקוטי של המחלה – בשלב זה הוא עלול לסבול מחום, חוסר תיאבון, חולשה ודימומים. השלב האקוטי יכול לחלוף מבלי שיזוהה על ידי הבעלים אך עלול להיות גם סוער מאוד ולסכן את חיי הכלב.

השלב הבא בהתפתחות המחלה הינו השלב התת קליני – הכלב לכאורה החלים אך הטפיל עוד נמצא בגופו. חשוב לציין שלא כל כלב יעבור לשלב התת קליני וחלקם יחלימו מהשלב האקוטי.

חלק מהכלבים אשר חלו בקדחת קרציות יפתחו לאחר חודשים עד שנים של נגיעות תת קלינית קדחת קרציות כרונית. שלב זה של המחלה הינו שלב חמור בו הטפיל גורם לפגיעה במח העצם. בשלב זה סיכויי ההחלמה הינם נמוכים.

הדבר החשוב ביותר שאנו יכולים להשפיע עליו הינו מניעה!!!! טיפול מניעתי כנגד קרציות, הן לכלב עצמו והן לסביבה (לבעלי חצרות) הוא הצעד העיקרי אשר יכול למנוע הדבקות!

במידה וכלבך אובחן כסובל מקדחת קרציות יש לתת טיפול אנטיביוטי אשר נמשך 3 שבועות – מטרת הטיפול הינה להביא להחלמה מלאה של הכלב ולהפחית את הסיכון שייכנס לשלב התת-קליני ולכן יש להקפיד ולתת את הטיפול במלואו... כלבים שונים עשויים להזדקק לטיפולים שונים כתלות בטפיל אשר אובחן, מצבם וחומרת המחלה.

© 2017 by המרפאה של יעל. Proudly created with Wix.com