אנמיה מדבקת בחתולים, הידועה גם בשמה המוברטונלה, מועברת על ידי החיידק Mycoplasma haemofelis. זהו חיידק אשר מדבק לחתולים ומועבר במהלך עקיצת פרעושים, עירוי דם, מאם לגוריה וכפי הנראה גם בנשיכת חתול. המחלה נפוצה יותר בקרב חתולים זכרים ובחתולי "חוץ" (שנמצאים גם מחוץ לבית).

לאחר שמוחדר למחזור הדם החיידק נצמד לכדוריות הדם האדומות של החתול וגורם להרס שלהן (ולכן לאנמיה). זהו השלב האקוטי של המחלה אשר בחלק מהחתולים יופיע בצורה מחזורית (ישתפר וידרדר לסירוגין). משך הזמן מהחשיפה ועד הופעת התסמינים יכול להיות בין ימים בודדים למספר שבועות.

בין סימני המחלה: ירידה בפעילות ובתיאבון, התייבשות, חולשה, נשימה מהירה וחיוורון עקב הרס כדוריות הדם. בבדיקה לעיתים יתגלו גם דופק מהיר, חום וצהבת.  כאשר יש חשד למחלה האבחון מבוצע באמצעות בדיקת דם.

לאחר אבחון המחלה החתול יטופל בטיפול אנטיביוטי ממושך וטיפולים נוספים לפי מצבו הרפואי. חומרת המחלה תלויה במצבו הכללי של החתול– כאשר החתול סובל ממחלות אחרות (כמו איידס חתולים) המחלה יכולה להופיע בצורתה הקשה ואף להוביל למוות.

גם במחלה זו מילת המפתח היא מניעה – טיפול מניעתי כנגד פרעושים, סירוס / עיקור למניעת קרבות חתולים ובמידת הצורך - שימוש בעירוי דם אשר נבדק למחלות.

© 2017 by המרפאה של יעל. Proudly created with Wix.com