ארנבונים 

בניגוד למקובל לחשוב - ארנבונים אינם מכרסמים! הם שייכים לקבוצה שזכתה לשם המהמם "אוכלי צואת לילה" ותכף נגיע להסבר במה בעצם מדובר.... לארנבון יש 4 שיניים חותכות ומאחורי השיניים העליונות זוג שיניים נוספות ובכך הם נבדלים מהמכרסמים. 

 

ישנם גזעים רבים של ארנבונים השונים בגודלם מארנבון ננסי השוקל פחות מ1 ק"ג, שמוטי אוזן, ראש אריה, הימלאיה ועד ארנבון ענק השוקל כ-10 ק"ג (כמעט ולא קיים בארץ). רוב הארנבונים שוקלים 2-4 ק"ג.

ארנבונים חיים שנים רבות ובתנאים טובים יכולים לחיות גם 15 שנה! הם בע"ח סקרן, חברותי אך גם טריטוריאלי. פעילי לילה אך אם תשחקו איתם יכולים להתרגל ולהיות פעילים גם ביום.

 

ארנבונים אכן מתרבים כמו ארנבונים. הנקבה יכולה להיות בהיריון פעמים רבות לאורך השנה. למעשה היא יכולה להיכנס להיריון כבר ביום שבו היא ממליטה! משך ההיריון הוא כחודש ובסופו הגורים נולדים בקן אותו מצפה האם בפרווה שלה. לאחר 4 שבועות הם כבר עצמאים לחלוטין. 

 

ארנבונים ניזונים בעיקר מחציר ולזה מוסיפים כופתיות וירקות טריים בכמות קטנה. לגורים גדלים ונקבות בהיריון או מניקות יש לספק גם אספסת. החציר צריך להיות ללא הגבלה וכן אספקת מים טריים. עקב הערך התזונתי הנמוך יחסית המזון המתפרק עובר במערכת העיכול של הארנבון פעם אחת - וארנבון בריא נותן 2 סוגי צואה: האחת היא הגללים היבשים העגולים אותם אנו רואים. בנוסף מפריש הארנבון "צואת לילה" שהיא רכה ומבריקה. את הצואה הזו בארנבון בריא ומאוזן תזונתית לא רואים - מיד כשהיא יוצאת הארנבון מסתובב ואוכל את הצואה על מנת שתעבור שוב במערכת העיכול. דבר זה מאפשר לארנבון לנצל עד תום את הערכים התזונתיים של מזונו. 

ארנבונים נוטים לעשות צרכים במקום אחד (גם בטבע הם בונים מחילת "שירותים") וקל להרגילם לארגז צרכים שיעשו רק בו. שתן ארנבונים הוא מאוד מרוכז ומכיל כמות גדולה של סידן ועל כן נוטה להשאיר כתמים.

כאשר מביאים ארנבון חדש הבייתה ייקח לו זמן להתרגל לחברת בני האדם החדשים. ספקו לו מקום שיוכל להסתתר בו עד שירגיש בנוח. חשוב להיות סבלניים. כאשר הוא ואתם מפתחים מערכת יחסים אוהבת שימו לב שכשמרימים אותו תומכים תמיד בפלג גוף אחורי! לארנבון צריך להיות מקום לקפוץ ולהיעמד על רגליו האחוריות. אם הוא משוחרר בבית - חשוב שהמקום יהיה בטוח לארנבונים ומארנבונים. כבלים, ספרים, צעצועים - כולם יהיו קורבן לארנבון סקרן.

כבע"ח נטרף ארנבונים מסתירים סימני מצוקה ומחלה - לכן אם ראיתם שהארנבון מתנהג שונה, אוכל פחות או נראה חלש - צרו קשר באופן מיידי! המצב כנראה יותר חמור ממה שנראה.

עקב נטייה למחלות במערכת המין - ההמלצה החד משמעית היא לעקר ארנבונות. בנוסף עיקור / סירוס יכולים לסייע בבעיות התנהגות שונות. 

© 2017 by המרפאה של יעל. Proudly created with Wix.com